O nas


Cześć ! Witamy was na podróżniczym blogu znajomych lekarzy! Przyjaźnimy się od wielu lat, razem pracujemy i razem podróżujemy. Postanowiliśmy stworzyć blog-a, na którym dzielić się będziemy z wami nabytym doświadczeniem oraz wrażeniami z wypraw. Nie zawsze wybieramy popularne miejscowości turystyczne. Zdarza się nam zawitać w nieznane ciche i spokojne miejsca. Czasami po prostu mamy ochotę wsłuchać się w naturę i uciec od głośnego miejskiego świata.

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Rzecz o urokach Wetliny

Rzecz o urokach Wetliny

Wetlina to miejscowość, której położenie sprawiło, że nie mówi się o niej inaczej niż to, że jest skazana na turystyczny sukces. Wieś leży na granicy Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym, stanowi zatem wyjątkowo atrakcyjną bazę wypadową w Bieszczady – zwłaszcza na Połoninę Wetlińską, Małą i Wielka Rawkę oraz Przełęcz pod Borsukiem. Umożliwia też poznawanie wielu innych ciekawych miejsc regionu.

Dla turystów wieś to przede wszystkim gwarantowana baza noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,wetlina,0.html). W Wetlinie wygodnych miejsc do nocowania nie brakuje. Jednak w sezonie wakacyjnym są one mocno obłożone, dlatego tak ważne jest, aby rezerwacji dokonać ze znacznym wyprzedzeniem, potwierdzając ją przelewem w kwocie ustalonej z gospodarzem miejsca. Sama wieś nie zamyka się na wycieczkowiczów po sezonie letnim – turystyka kwitnie tutaj przez cały rok, zmienia się jedynie liczba wolnych miejsc noclegowych. "Zluzowanie" to okres wczesnej wiosny i późnej jesieni – okres ten wybierają zazwyczaj osoby poszukujące spędzania wolnego czasu w ciszy i spokoju, bez tłumu turystów, a także bez konieczności mówienia na każdym kroku sławetnego "dzień dobry". 

Nietypowe uroki Wetliny

Chociaż miejscowość od dawna jest nastawiona na turystykę i powtarza jak mantrę bieszczadzkie powiedzenie "ono i tak przyjedzie", to nie dba o porządek architektoniczny. Mieszanina nieprawdopodobnych stylów, niekoniecznie idących w parze z dobrym gustem, w wielu przypadkach robi "wrażenie piorunujące" na osobach, które do wsi przybyły po raz pierwszy. Lokalne władze jakby nie chcą mieć wpływu na estetykę otoczenia i nie reagują na ten architektoniczny chaos. 

Każdy rejon turystyczny ma swoje bazy wypadowe, przy czym w Bieszczadach najpopularniejsza jest właśnie Wetlina, bez której nie istnienia współczesne wakacje nie miałyby już tak atrakcyjnego wymiaru, powiązanego z poczuciem bezpieczeństwa wśród dzikiej przyrody. Wioska po jej całkowitym wysiedleniu po 1945 roku miała szanse przepaść bez wieści – na szczęście tak się nie stało. Nadal daje schronienie i wyżywienie turystom spragnionych kontaktu z Bieszczadami, a poza tym w jakimś sensie uzależnia od siebie – Wetlina odnotowuje liczne powroty, a jej popularności nic obecnie nie jest w stanie zmniejszyć. Wakacje w Bieszczadach bez Wetliny nie są możliwe do wyobrażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>