O nas


Cześć ! Witamy was na podróżniczym blogu znajomych lekarzy! Przyjaźnimy się od wielu lat, razem pracujemy i razem podróżujemy. Postanowiliśmy stworzyć blog-a, na którym dzielić się będziemy z wami nabytym doświadczeniem oraz wrażeniami z wypraw. Nie zawsze wybieramy popularne miejscowości turystyczne. Zdarza się nam zawitać w nieznane ciche i spokojne miejsca. Czasami po prostu mamy ochotę wsłuchać się w naturę i uciec od głośnego miejskiego świata.

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Czas na odpoczynek z dala od zgiełku miasta – Brenna

Czas na odpoczynek z dala od zgiełku miasta – Brenna

Brenna to wieś położona na południu Polski, w powiecie cieszyńskim, nad brzegiem rzeki Brennicy i jej dwóch dopływów: Leśnicy i Hołcyny. Brenna znajduje się na wysokości czterystu dwudziestu metrów n. p.m. i jest jedną z najbardziej urokliwych wsi w górach Beskidu Śląskiego. Jej początki sięgają XV wieku, przynajmniej w tym okresie pojawiają się pierwsze zapisy dotyczące wsi. Sama w sobie jest wspaniałą alternatywą dla znanych kurortów – panuje tutaj wymarzona wręcz cisza i spokój, nie można użalać się na brak odpoczynku z powodu hałasu generowanego przez oblężenie turystów. Zatem Brenna to wspaniałe miejsce dla tych, którzy chcą wypoczywać w kameralnej atmosferze.

Sezon turystyczny trwa tutaj przez cały rok, więc można planować tutaj nie tylko wakacje czy ferie zimowe, ale i weekendy czy święta. Miasto Brenna posiada szeroką gamę noclegów. Można więc wybrać hotel lub pokój wedle swoich upodobań, z wcześniejszym wyprzedzeniem. Jeśli chodzi o życie we wsi do 1920 roku, to przebiegało ono bardzo spokojnie – mieszkańcy trudnili się typowymi dla wsi obowiązkami gospodarskimi, interesowały ich obrzędy religijne i ludowe. Ziarno społecznych zmian zasiał ksiądz Wiktor Kubaczka, który doprowadził do powstania Stowarzyszeń Młodzieży Katolickiej. Na samym początku członkowie spotkali się w wynajmowanej izbie, ale z czasem zaczęła pojawiać się myśl o budowie własnego domu. Czasy nie sprzyjały tego typu przedsięwzięciom, ale lokalna społeczność postanowiła pokonać wszelkie trudności – kto mógł, dawał datki na śmiały cel, a nawet zaciągnięte zostały pożyczki wekslowe w bankach. Wspólnym wysiłkiem Dom Katolicko – Ludowy powstał w 1923 roku. Drewniany budynek zawierał dużą salę ze sceną, a także kilka mniejszych sal.

Dom bardzo szybko stał się ośrodkiem życia kulturalnego we wsi – zupełnie nieświadomie zajmował się tym, co obecnie nazywa się integracją międzypokoleniową. Jak na tamte czasy było to ogromne przedsięwzięcie, zwłaszcza że wieś była "zabita dechami". Lokalnej społeczności nie był straszny szalejący kryzys gospodarczy. Czasy II wojny światowej wyłączyły Dom z funkcjonowania, a po wojnie został on przekształcony w Stare Kino. Obecnie wymaga renowacji – jest jednym z najcenniejszych zabytków wsi Brenna .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>